12.171 cursos gratis
8.751.681 alumnos
Facebook Twitter YouTube
Busca cursos gratis:

Aprender rumano

Autor: monica gabriela baghiu
Curso:
8,88/10 (33 opiniones) |27499 alumnos|Fecha publicación: 19/10/2005
Envía un mensaje al autor

Capítulo 10:

 Los verbos

VERBO SER

Infinitivo: a fi
Gerundio: fiind
Participio: fost
 
Indicativo: a fi fost
Subjunctive
 
Present
eu  sunt; sînt
tu  eºti
el  este; e
noi suntem
voi sunteþi
ei  sunt; sînt
Perfect compus
eu  am fost
tu  ai fost
el  a fost
noi am fost
voi aþi fost
ei  au fost

Imperfecto
eu  eram
tu  erai
el  era
noi eram
voi eraþi
ei  erau

Mai mult ca perfect
eu  fusesem
tu  fuseseºi
el  fusese
noi fuseserãm
voi fuseserãþi
ei  fuseserã

 

Perfect simplu

( forma I )
eu  fusei; 
tu  fuseºi; 
el  fuse; 
noi fuserãm; 
voi fuserãþi; 
ei  fuserã; 

 

Perfect simplu

(forma  II )
fui
fuºi
fu
furãm
furãþi
furã

 

Prezent
eu  fiu
tu  fii
el  fie
noi fim
voi fiþi
ei  fie
Perfect compus
eu  fi fost
tu  fi fost
el  fi fost
noi fi fost
voi fi fost
ei  fi fost

 

Viitor indicativul = Futuro

Viitor I
eu  voi fi
tu  vei fi
el  va fi
noi vom fi
voi veþi fi
ei  vor fi

Viitor II
eu  voi fi fost
tu  vei fi fost
el  va fi fost
noi vom fi fost
voi veþi fi fost
ei  vor fi fost

Viitor I (popular)
o sã fiu
o sã fii
o sã fie
o sã fim
o sã fiþi
o sã fie

Viitor II (popular)
am sã fi fost
ai sã fi fost
are sã fi fost
avem sã fi fost
aveþi sã fi fost
au sã fi fost

Viitor I (popular)
oi fi
îi fi
a fi
om fi
îþi fi
or fi
 

 

ImperativConditional
tu  fii
voi fiþi

Prezent
eu  aº fi
tu  ai fi
el  ar fi
noi am fi
voi aþi fi
ei  ar fi
 
Perfect
eu  aº fi fost
tu  ai fi fost
el  ar fi fost
noi am fi fost
voi aþi fi fost
ei  ar fi fost

 

A  AVEA

HABER - TENER

Infinitivo: a avea
Gerundio: având
Participio: avut
Indicativo: a fi avut
Subjonctivo
 
Prezent
eu  am
tu  ai
el  are; a
noi avem; am
voi aveþi; aþi
ei  au
Perfect compus
eu  am avut
tu  ai avut
el  a avut
noi am avut
voi aþi avut
ei  au avut

Imperfect
eu  aveam
tu  aveai
el  avea
noi aveam
voi aveaþi
ei  aveau

Mai mult ca perfect
eu  avusem
tu  avuseºi
el  avuse
noi avuserãm
voi avuserãþi
ei  avuserã

Perfect simplu
eu  avusei; avui
tu  avuseºi; avuºi
el  avuse; avu
noi avuserãm; avurãm
voi avuserãþi; avurãþi
ei  avuserã; avurã
Prezent
eu  am
tu  ai
el  aibã
noi avem
voi aveþi
ei  aibã
Perfect compus
eu  fi avut
tu  fi avut
el  fi avut
noi fi avut
voi fi avut
ei  fi avut

 

Viitor indicativul

Viitor I
eu  voi avea
tu  vei avea
el  va avea
noi vom avea
voi veþi avea
ei  vor avea

Viitor II
eu  voi fi avut
tu  vei fi avut
el  va fi avut
noi vom fi avut
voi veþi fi avut
ei  vor fi avut

Viitor I (popular)
o sã am
o sã ai
o sã aibã
o sã avem
o sã aveþi
o sã aibã

Viitor II (popular)
am sã fi avut
ai sã fi avut
are sã fi avut
avem sã fi avut
aveþi sã fi avut
au sã fi avut

Viitor I (popular)
oi avea
îi avea
a avea
om avea
îþi avea
or avea
 

 

ImperativConditional
tu  ai
voi aveþi

Prezent
eu  aº avea
tu  ai avea
el  ar avea
noi am avea
voi aþi avea
ei  ar avea
 
Perfect
eu  aº fi avut
tu  ai fi avut
el  ar fi avut
noi am fi avut
voi aþi fi avut
ei  ar fi avut
   

 

A FACE

HACER

Infinitiv: a face
Gerunziu: facând
Participiu: fãcut
 
Indicativ: a fi fãcut
Subjonctiv
 
Prezent
eu  fac
tu  faci
el  face
noi facem
voi faceþi
ei  fac
Perfect compus
eu  am fãcut
tu  ai fãcut
el  a fãcut
noi am fãcut
voi aþi fãcut
ei  au fãcut

Imperfect
eu  fãceam
tu  fãceai
el  fãcea
noi fãceam
voi fãceaþi
ei  fãceau

Mai mult ca perfect
eu  fãcusem
tu  fãcuseºi
el  fãcuse
noi fãcuserãm
voi fãcuserãþi
ei  fãcuserã

Perfect simplu
eu  fãcui
tu  fãcuºi
el  fãcu
noi fãcurãm
voi fãcurãþi
ei  fãcurã

 

Prezent
eu  fac
tu  faci
el  facã
noi facem
voi faceþi
ei  facã
Perfect compus
eu  fi fãcut
tu  fi fãcut
el  fi fãcut
noi fi fãcut
voi fi fãcut
ei  fi fãcut

 

Viitor indicativul

Viitor I
eu  voi face
tu  vei face
el  va face
noi vom face
voi veþi face
ei  vor face

Viitor II
eu  voi fi fãcut
tu  vei fi fãcut
el  va fi fãcut
noi vom fi fãcut
voi veþi fi fãcut
ei  vor fi fãcut

Viitor I (popular)
o sã fac
o sã faci
o sã facã
o sã facem
o sã faceþi
o sã facã

Viitor II (popular)
am sã fi fãcut
ai sã fi fãcut
are sã fi fãcut
avem sã fi fãcut
aveþi sã fi fãcut
au sã fi fãcut

Viitor I (popular)
oi face
îi face
a face
om face
îþi face
or face
 

 

ImperativConditional
tu  fã
voi faceþi

Prezent
eu  aº face
tu  ai face
el  ar face
noi am face
voi aþi face
ei  ar face
 
Perfect
eu  aº fi fãcut
tu  ai fi fãcut
el  ar fi fãcut
noi am fi fãcut
voi aþi fi fãcut
ei  ar fi fãcut
   

 

Capítulo siguiente - La conversación
Capítulo anterior - La família

Nuestras novedades en tu e-mail

Escribe tu e-mail:



MailxMail tratará tus datos para realizar acciones promocionales (vía email y/o teléfono).
En la política de privacidad conocerás tu derechos y gestionarás la baja.

Cursos similares a Aprender rumano



  • Vídeo
  • Alumnos
  • Valoración
  • Cursos
1. Curso de alemán
Aprenda gramática alemana y conversación gracias a este curso que le regala gratis... [13/11/01]
217.164  
2. Curso de italiano
¿Quiere aprender italiano para pasar unas vacaciones en el país de la Bota? Ha... [15/11/01]
331.275  
3. Curso de inglés
El curso perfecto para quienes todavía no se han acercado nunca a la lengua... [28/11/01]
497.490  

¿Qué es mailxmail.com?|ISSN: 1699-4914|Ayuda
Publicidad|Condiciones legales de mailxmail